Hazırlık Atlama Kursu (Proficiency Kursu)

hazırlık atlama kursu
IDGünBaş. T.Bit. T.T. SaKontenjan
2019 Eylül Hazırlık AtlamaPT-S-Ç-P16.07.201929.08.2019120KAPALI

***NOT: Hazırlık Atlama Kursu güncel program ve fiyat bilgilerine 0312 431 4426 ‘den ulaşabilirsiniz.

Arapça hazırlık muafiyet kursu için tıklayın


Kontenjan olan eğitimlerin kayıt ol bağlantısına tıklayarak Hacettepe, Gazi, TOBB, ODTÜ, Bilkent Üniversiteleri için hazırlık atlama kurslarımıza ön kaydınızı gerçekleştirebilir ve eğitim danışmanlarımızın sizlere dönüş yaparak bilgilendirmesini sağlayabilirsiniz..

ÖN KAYIT

Kaydolmak İstediğiniz Kurs / Choose The Program:

[recaptcha]

Hazırlık Atlama Kursunun (Proficiency Kursu) Amacı Nedir?

Icon Akademi’de verilen üniversite hazırlık atlama kursunun amacı, üniversite sınavını kazanan öğrencilerin veya hazırlık sınıflarında başarılı olamayan öğrencilerin kendi üniversiteleri tarafından yapılan hazırlık muafiyet sınavlarını geçerek, hazırlık sınıfına devam etmeden birinci sınıfta eğitime başlamalarını sağlamaktır.

ICON Akademi hazırlık atlama kursları, öğrencinin tercihine göre bire bir veya maksimum 10 kişilik özel VIP sınıflarda verilmekte, böylece her bir öğrenciyle özel olarak ilgilenmek suretiyle arzu edilen hedefe kolaylıkla ulaşılmaktadır.

Hazırlık atlama kursuna başvurmak isteyen öğrenciler önce seviye belirleme sınavına alınır, daha sonra zaman uygunluk durumu da göz önünde tutularak program başlatılır. Öğrencinin eksik olduğu alanda daha fazla yoğunlaşmak suretiyle ortalama puan artışı hedeflenir. Örneğin okuma bölümünden yüzde 70, dinleme bölümünden yüzde 50 ile başlayan bir öğrencinin ağırlıklı olarak eğitimi dinleme konusunda devam edecektir. Hazırlık atlama kursumuz 90 + 30 saatlik yoğunlaştırılmış kurs şeklindedir.

Her üniversitenin sınav içerikleri farklılık arz ettiğinden, sınıflar üniversitelere göre oluşturulur. Ancak dil bilgisi, kelime çalışması, okuma teknikleri ve dinleme derslerinden farklı üniversiten olup da aynı soru tiplerinden sınava tabi olacak öğrenciler bu dersler için aynı sınıfa planlanabilir.
Sınav tarihleri üniversiteden üniversiteye değişmektedir. ÖSS sonuçları açıklandıktan sonra üniversiteler muafiyet sınav tarihlerini ilan etmektedirler.

Hazırlık Atlama Kurslarımızın İçeriği Nedir?

 • İlgili üniversitenin sınav içeriğine uygun konu anlatımları,
 • Test çözümleri,
 • Çok sayıda alıştırma,
 • Gramer, sözcük geliştirme,
 • Okuma,Yazma, Konuşma ve Dinleme becerileri dijital sunum ile sınıflarda bilgisayar destekli olarak verilir.

Ankara Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

Ankara Üniversitesi tarafından üniversiteye ilk defa kayıt olan öğrencilere uygulanan ingilizce hazırlık atlama sınavı ( ingilizce yeterlilik sınavı – yabancı dil muafiyet sınavı ) Proficiency sınavı olarak da anılmaktadır. Hazırlık atlama sınavına giren öğrencilerin,sınavdan geçebilmeleri için  100 puan üzerinden minimum 70 almaları gerekmektedir.

Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen hazırlık atlama sınavı içeriği aşağıda belirtilen bölümlerden oluşmaktadır.

1- Dil Bilgisi  ( Grammer )
2- Okuma ( Reading )
3- Yazma ( Writting )
4- Dinleme ( Listening )

Atılım Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

Atılım Üniversitesi tarafından üniversiteye ilk defa kayıt olan öğrencilere uygulanan hazırlık atlama sınavı (ingilizce yeterlilik sınavı – yabancı dil muafiyet sınavı ) Proficiency sınavı olarak da anılmaktadır. Hazırlık atlama sınavına giren öğrencilerin, sınavdan geçebilmeleri için  100 puan üzerinden minimum 70 almaları gerekmektedir.

Atılım Üniversitesi hazırlık atlama sınavına girebilmek için sınava girecek kişinin üniversite tarafından belirlenmiş olan A kuru yada Pro kuru seviyesinde olması gerekmektedir.

Atılım Üniversitesi tarafından düzenlenen hazırlık atlama sınavı içeriği aşağıda belirtilen bölümlerden oluşmaktadır.

1- Dil Bilgisi  ( Grammer )
2- Okuma ( Reading )
3- Yazma ( Writting )

Bilkent Cope (Certificate of Proficiency in English) Sınavı

 1. Aşama: Dil bilgisi ve kelime bilgisi

Cope 1
1.aşamada yapılan sınavda adaylara 200 adet çoktan seçmeli soru sorulur.
Her soruya ilişkin 5 adet cevap seçeneği olmakla birlikte 4 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürdüğü için son derece dikkatli cevaplanması gerekir.
Bu aşamada adayların kelime ve dil bilgisi ölçülmesi amaçlanmıştır. Cope sınavının bu aşamasında % 60 başarı sağlayan Cope 2 sınavına girmeye hak kazanır.

 1. Aşama (COPE) Sınavı

Cope 2
2.aşamada yapılan sınavda adaylara 65 i çoktan seçmeli toplam 150 adet soru sorulmaktadır.Bu sınavda da adayların % 60 başarı ortalamasını sağlaması gerekmektedir.Cope 2 de Reading – Listening – Writing – Use of English – Speaking olmak üzere 5 bölümden oluşmaktadır.

Gazi Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

Gazi Üniversitesi tarafından üniversiteye ilk defa kayıt olan öğrencilere uygulanan hazırlık atlama sınavı ( ingilizce yeterlilik sınavı – yabancı dil muafiyet sınavı ) Proficiency sınavı olarak da anılmaktadır.Hazırlık atlama sınavına giren öğrencilerin,sınavdan geçebilmeleri için  100 puan üzerinden minumum 60 almaları gerekmektedir.
Gazi Üniversitesi tarafından düzenlenen hazırlık atlama sınavı içeriği aşağıda belirtilen bölümlerden oluşmaktadır.

1- Dil Bilgisi  ( Grammer )
2- Okuma ( Reading )
3- Yazma ( Writting )

Hacettepe Üniversitesi (HUPE) Hazırlık Atlama Sınavı

Hacettepe Üniversitesi tarafından üniversiteye ilk defa kayıt olan öğrencilere uygulanan hazırlık atlama sınavı,ingilizce yeterlilik sınavı,yabancı dil muafiyet sınavı,HUPE ( Hacettepe University Proficiency Exam) sınavı olarak da anılmaktadır.Hazırlık atlama sınavına giren öğrencilerin,sınavdan geçebilmeleri için  100 puan üzerinden minumum 65 almaları gerekmektedir.

Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen Hupe ingilizce hazırlık atlama sınavı içeriği aşağıda belirtilen bölümlerden oluşmaktadır.

1- Dil Bilgisi  ( Grammer )
2- Okuma ( Reading )
3- Yazma ( Writting )
4- Dinleme ( Listening )

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

ODTÜ-İYS iki oturumlu bir sınavdır. 1. Oturum sabah, 2. Oturum öğleden sonra olmak üzere her iki oturum aynı gün yapılır. Her aday, sınavın her iki oturumuna girebilir.

OTURUM I : (Süre: Yaklaşık 120 dakika / 60 puan)

Dinlediğini Anlama ve Okuduğunu Anlama

BÖLÜM A – Dinlediğini Anlama (30 soru / her soru 1 puan; Süre: 60 dakika)

1.       Tek Cümlelik İfadeler

2.       Diyaloglar

3.       Kısa konuşmalar

4.       Söyleşi

5.       Uzun konuşma

 

BÖLÜM B – Okuduğunu Anlama (30 soru / her soru 1 puan; süre: 60 dakika)

1.       Cümle Tamamlama
3.       Destekleyici İfadeler

2.       Paragraf Tamamlama

4.       Okuduğunu Anlama

YEMEK ARASI: 90 dakika

OTURUM II : (Süre: Yaklaşık 120 dakika / 40 puan)

Dil Kullanımı, Not-Tutma ve Yazma BÖLÜM A – Dilin Kullanımı (Toplam 20 puan.; Süre: 45 Dakika)

1.       Cloze

2.       Diyalog Tamamlama

3.       Duruma Uygun İfade

 

BÖLÜM B – Dinleme ve Not Tutma (Toplam 5 puan; Süre: 25 dakika)BÖLÜM C – Yazma (15 puan.; Süre: 50 dakika)

TOBB Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

Yeterlik Sınavı – TOEFL ITP

Bu sınava sınavın birinci aşamasında tüm bölümlerden başarılı olan öğrenciler ikinci aşamada TOEFL-ITP yeterlik sınavına girer. Sınavın bölümleri:

 • Dinleme-Kavrama (50 soru/40 dakika)
 • Dilbilgisi ve Sözcük Dağarcığı (40 soru/25 dakika)
 • Okuma-Kavrama (50 soru/55 dakika)

Yeterlik sınavında (TOEFL-ITP) 500 ve üstü puan alıp başarılı olan öğrenciler (İng. Dil. ve Ed.: 550) lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

THK Hazırlık Atlama Sınavı

DÜZEY BELİRLEME ÖN TESTİ (I. AŞAMA)
THK Üniversitesi’nin İngilizce hazırlık sınavı iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama olan Düzey Belirleme Ön Testi Eylül ayında yeni kayıt olan öğrenciler için düzenlenmektedir ve 125 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Bu sınav 3 bölüm içermektedir:

 • dilin kullanımı ve kelime bilgisi
 • okuduğunu anlama
 • dinleme.

125 çoktan seçmeli sorudan oluşan ilk aşamayı geçen öğrenciler ikinci aşama olan THKU Yeterlik Sınavı II. Aşamasına (Konuşma&Yazma) girmeye hak kazanırlar. Öğrencilerin herhangi bir sorunun cevabını bilmemeleri durumunda en yakın cevabı işaretlemeleri tavsiye edilir çünkü yanlış cevaplar doğru cevapları götürmemektedir.

THKU YETERLİK SINAVI (II. AŞAMA)
Ön eleme sınavından 70 ve üzeri alan öğrenciler ilk olarak konuşma ve yazma; daha sonra dinleme, dilbilgisi ve okuma sınavlarına girmeye hak kazanırlar.

Yazma Bölümü 
Bu bölümde öğrencilerin verilen konular arasından bir tanesini seçip 275-300 kelime arasında bir kompozisyon yazması gerekmektedir.
Konuşma Bölümü 
THKU Yeterlilik Sınavı konuşma bölümü 3 ve/veya 4 bölümden oluşmaktadır. Sınav iki/üç kişilik gruplar halinde yürütülmektedir ve yaklaşık 15-17 dakika sürmektedir. Sınavın bölümleri aşağıdaki gibidir:
Dinleme- Dilbilgisi- Okuma Bölümü
Sınavın bu bölümü 50 dinleme, 40 dilbilgisi ve 50 okuma sorusu içermektedir.

TED Hazırlık Atlama Sınavı

Yeni eğitime başlayan TED Üniversitesi tarafından müfredat açıklanınca yayınlanacaktır.