Icon Dil Akademisi Blog’a hoş geldiniz, İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemleri ile ilgili bu yazımız size Kelime Ezberleme Yöntemleri hakkında bilgi verecek, YDS, YÖKDİL, YDT ve TOEFL gibi sınavlarda kelime ezberleme yöntemlerinin önemini gösterecektir.

ingilizce kelime ezberleme yöntemleri

NEDEN KELİME ÇALIŞILMALIDIR?

Kelime bilgisinin daha önem kazandığı YDS, YÖKDİL, YDT, TOEFL gibi sınavlara hazırlanırken en çok yapılan hata hazırlık sürecinin büyük çoğunluğunu gramer konularına ayırıp kalanını taktik, strateji gibi kolaycı yöntemlerle çözme arayışına gitmektir. Halbu ki yeterli kelime bilgisi olmadan gramer bilgisinin pek işe yaramayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yeterli kelime düzeyine sahip olmayan bir kişinin sadece okuma değil, dinleme, konuşma ve yazma becerileri de hep sınırlı kalacaktır.

ICON Akademide buna uygun nitelikte hazırlanmış yayınlarla ve donanımlı hocalarla ayrı kelime ve okuma derslerinde, keyifli ve doğru yöntemlerle kelime eksikliği giderilmektedir.

KELİME EZBERLEME YÖNTEMLERİ NEDİR?

Kelime ezberlemenin kendine özgü kuralları vardır. Bu kuralları uygularken, yapılması gerekenlerden önce kaçınılması gerekenleri bilmek gerekmektedir. Kısaca kaçınılması gerekenlerden bahsedecek olursak;

 • Alfabetik sıraya göre oluşturulmuş kelimeler,
 • Önce noun, sonra verb, daha sonra adjective, adverb vs şeklinde oluşturulmuş yayınlar,
 • Piyasa ve pazarlama düşüncesiyle hazırlanmış kelime listeleri,
 • Amaca uygun olmayan kelime ve okuma kitapları (örneğin YDS’ye hazırlanan bir öğrencinin TOEFL kelime kitabından hazırlanması),
 • Çok yetkin ve ehil yazarlar tarafından hazırlanmamış “özgün” metinler ve sorular,
 • Ve en önemlisi çok hızlı ve kapasite üzerinde yapılan günlük çalışmalar.

Peki, İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemleri ‘nde yapılması gerekenleri sıralayacak olursak;

 • Öncelikle öğrencinin zihnini ve hafızasını nasıl kullanacağı öğretilmelidir. Öğrenci kelimeyi günlük hayata uyarlayarak kafasında canlandırabilmelidir.
 • İlk defa karşılaşılan İngilizce kelimeyi, sözlükten anlamına bakmak yerine önce elektronik ortamda telaffuzuna baklmak ve neyi çağrıştırıyorsa onun üzerinden hatırlayacak şekilde hafızaya yerleştirmek daha pratik bir yöntem olacaktır.

Örneğin “acquire” sözcüğünün telaffuzu internetten dinlendiğinde “A KU WAYR” benzeri bir şey duyulacak, anlamının da “elde etmek, kazanmak, öğrenmek” olduğu görülecektir.

Bu durumda bu kelimeyi çalışan biri,  “Yumurtanın AKI VAR YA, sana eski sağlığını KAZANDIRIR.” şeklinde zihinsel bir kurgu yaratıp hafızasında veya kağıt üzerinde resimleyebilir.

Başka biri, yumurtanın akı yerine “AKVARYUM’u yılbaşı çekilişinde ELDE ETTİM.” şeklinde başka bir kurguyla o sözcüğü kolaylıkla tanıyabillir ve hatırlayabilir.

Bu şekilde çağrışım yerine o sözcüğü telefona veya başka bir cihaza okuyup, kendi sesi ile ses kaydı yapmak; gün içerisinde tekrar tekrar dinlemek kişinin tercih edeceği başka bir yöntem olabilir.

 • Buna benzer hafıza yöntemleri uygulandıktan sonra kelime detaylı olarak öğrenilip pekiştirilmelidir. Yani;
 • Bir kelimenin İngilizce ve Türkçe açıklaması, eş anlamları ve varsa zıt anlamları, sözcük türü (isim, sıfat vs), bu sözcükten türeyen diğer sözcükler (önek, sonek) verilmeli,
 • Mutlaka örnek cümleler kurulmalı ve mümkünse o sözcüğe ait alıştırma soruları çözülmeli,
 • Belli zaman aralıklarında tekrar edilmelidir.
 • Kelime çalışılacak yayın konusunda çok seçici olunmalıdır. Kullanılacak kitaplar, hangi sınava girilecekse o amaca uygun şekilde hazırlanmış olmalıdır.
 • Kelime grupları ve okuma parçaları kolaydan zora şeklinde sıralı olmalıdır.
 • Kişinin seviyesine veya sınıf ortamında ise grubun kavrama kapasitesine uygun tempoda çalışılmalıdır. Grup aktiviteleri, kelime çalışmalarını daha keyifli hale getirecektir.
 • Son olarak sistematik bir şekilde, önceki haftaların kelimeleri tekrar tekrar hatırlatılarak kalıcı hafızaya yerleştirilmelidir.

GÜNDE KAÇ KELİME EZBERLENMELİDİR?

Günlük olarak ezberlenecek kelime sayısı kişiden kişiye değişir. Normal düzeyde bir kişi için 10 -20 arası olmakla birlikte, ezberi güçlü ve hayal gücü yüksek olanlarda bu sayı 80, 100’lere hatta daha üzerine çıkabilir.

Ancak çok sayıda kelime ezberlemekten ziyade, kelimenin kalıcı ve efektif bir şekilde öğrenilmesi daha önemlidir.

İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemleri ile ilgili daha detaylı bilgi için: “Vocabulary For All”

NOT: ICON yayınlarından “VOCABULARY FOR ALL” kitabından alınmıştır.